• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

BOLU’DA JEOTERMAL SULAR TARIMDA KULLANILIYOR

13.04.2017

Bolu Belediyesi’ne ait fidanlıkta bulunan tüm seralarda ısıtmada jeotermal su kullanılıyor. Zengin jeotermal kaynaklara sahip kentte Bolu Belediyesi, bu örnek uygulaması sayesinde iklime bağlı kalmadan yıl boyunca ekonomik olarak sebze ve çiçekçilik üretimi yapabiliyor.

Bolu Belediyesi, jeotermal rezervlere sahip olan kentte sera işletmelerinin kurulumunu teşvik etmek ve jeotermal zenginliğini ekonomik değere döndürmek amacıyla sağlık turizminde kullanılan jeotermal suyu, tarımsal amaçlı da kullanıyor. Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ait Karacasu Beldesi yolu üzerindeki fidanlık alanında bulunan tüm seralarda ısıtma işlemleri, jeotermal boru hattından geçen termal su ile gerçekleşiyor.  

Ulusal yarışmalarda birçok ödüle sahip olan seralar hakkında bilgiler veren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, nüfus artışı ve tarımsal toprakların kuşaktan kuşağa bölünmesi nedeniyle günümüzde seracılığın büyük önem arz ettiğini belirtti.

  

“Kentte sera işletmeciliğine öncülük ediyoruz.”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; saklanarak tüketilen sebzelerin, taze sebzeye göre birçok özelliğini kaybettiğinde dikkat çekerek “Taze sebzelerin ve çiçeklerin yetişmesinde, çevre koşullarının uygun olmadığı mevsimlerde üretim ancak sera ortamında yapılmaktadır. Yıl boyunca iklime bağlı kalmadan ekonomik olarak sebze ve çiçekçiliği geliştirmek için sera işletmelerinin kurulumunu arttırmayı teşvik etmek adına ilimizde belediye olarak öncülük etmekteyiz.” dedi.

  

“Jeotermal suları seralarımızda kullanıyoruz.”

Yılmaz, termal turizm için büyük katma değer olan jeotermal suyu, Bolu Belediyesi’nin tarımsal amaçlı da kullandığını belirterek şunları söyledi:

“Bolu’muz, jeotermal rezervler bakımından zengin olup jeotermal zenginliğini ekonomik değere dönüştürmek amacıyla bu kaynakları sadece sağlık turizmi kapsamında değil, tarım amaçlı da kullanmaya başlamıştır. Belediyemiz, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ait fidanlık alanında bulunan bin 440m2 iç ve dış mekân süs bitkileri serası, 400m2 topraksız tarım domates serası, 500 m2 turunçgiller ve tropikal bitkiler serası, 600 m2 kesme çiçek serasındaki ısınmayı sağlamak için jeotermal boru hattı çekmiştir. Park ve Bahçeler fidanlığında seralarda kullanılan sıcak su, daha sonra 537.000 m2 büyüklüğünde ”Büyük Su Projesi” içerisinde yer alan ve 63 bin 378 m2 alana inşa edilecek 475 yataklı ultra lüks termal otelde kullanılacaktır.”

 

 

 

 

 

  

  

13.04.2017