• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

EDREMİT’ TE YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFİ KURULUYOR

12.04.2017

Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası’na göre Edremit ilçesindeki güneş radyasyonu 1450-1550 kWh/m²-yıl arasında olduğu görülmektedir.

Hem yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak hem de bu konuda bölgede öncülük etmek adına kendi mülkiyetinde olan alanlarda çalışmalara başlayan Edremit Belediyesi tarafından kapalı pazar yerinin üzerinde “Çatı Uygulamalı Güneş Enerjisi Santrali”nin kurulmasında hazırlanan proje için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na başvuru yapılmıştır.

02/10/2013 tarih ve 28783 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında, Edremit Belediyesi tarafından tesis edilmesi planlanan 207,48 kWp (180 kWe) kurulu gücündeki Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesi için Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. den alınan bağlantı iznindeki koşullar ve 02/10/2013 tarih ve 28783 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik ve diğer ilgili standartlar baz alınarak projeler hazırlanmıştır.

Edremit Belediyesi öncülüğünde ilçedeki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğüne bağlı bir Yenilenebilir Enerji Kooperatifi kurulacak olup kooperatifin amacı vatandaşın temel ihtiyacı olan elektrik enerjisine ulaşımın sağlanmasıdır. Böylelikle yerelde elektrik üretimi gerçekleştirileceğinden tüketiciye daha uygun fiyata ulaştırılabilecek. Projenin ilk etabında Türkiye'de çok yeni uygulamaya geçen bu kooperatif, öncelikli olarak kamu kuruluşlarının ortaklığında kamu binalarının elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde kurgulandı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Edremit Belediyesi’nin ikinci etapta asıl ulaşmak istediği, halkın da ortak olabileceği bir kooperatifin Edremit Belediyesi denetiminde işletilmesi olduğu söylendi.

LİSE VE ÜNİVERSİTELİLERE YENİLEBENİLİR ENERJİ EĞİTİMİ

Bunun yanı sıra yörede yürütülmekte olan “İşini Güneşe Dön” projesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamın Desteklenmesi (PYE-II) Hibe Programı çerçevesinde finanse edilmektedir. Koordinatörlüğünü Yeşil Düşünce Derneği’nin yapmakta olduğu projenin uygulaması çerçevesinde bölgede bir Pilot Enerji Merkezi’nin kurulumu yapılacak. Edremit Belediyesi projede iştirakçi kamu kurumu olarak yer alıyor. Bu kapsamda enerji sektörünün istihdam durumunun iyileştirilmesi için akademik ve sektörel işbirliği çerçevesinde hazırlanan bir müfredat ile yedi hafta sürecek kapsamlı bir eğitim programı çerçevesinde teknik lise ve üniversite seviyesindeki gençlere yenilenebilir enerji konusunda hem teorik hem de uygulamalı eğitim verilecek. Proje bitiminden sonra ise projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması için Edremit Belediyesi’nin uzman personeli tarafından bölgedeki genç gruplarına daha kısa süreli eğitimler düzenlenmesi planlanıyor.

12.04.2017