• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

İNCİRLİOVA AYDIN’A ÖRNEK OLACAK

12.04.2017

İncirliova Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenen Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Projesi kapsamında İncirliova’daki sosyal tesisler ve çocuk oyun parkları güneş enerjisi ile aydınlatılmaya başlandı.

Geliştirdiği projelerle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlayan İncirliova Belediyesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından %59,74 hibe ile desteklenen ve 740 bin liraya mal edilecek olan “Güneş Enerjisi Elektrik Santrali Projesi” ile Aydın’a örnek olacak.

İncirliova Belediyesi projenin ilk adımı kapsamında güneş enerjisini elektriğe dönüştürecek panelleri Acarlar Mahallesi’ndeki kapalı pazar yerinin çatısına, Park İncirliova Sosyal Tesisi ile ilçedeki bazı park ve bahçelere konulmasını sağladı. İncirliova’nın başta park ve bahçeleri olmak üzere okul, muhtarlık binası ve düğün salonları gibi alanlara 55 adet aydınlatma direği dikilerek güneşten alınan enerji ile aydınlatma sağlanmış; bazı büyük parklara toplamda 13 kW’lık altı adet güneş ağacı konularak o parkların enerjisinin de bu güneş ağaçlarından üretilmesi sağlandı.

Alternatif enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek ve doğa dostu enerji kaynaklarına özendirmek istediklerinin altını çizen Belediye Başkanı Gürşat Kale: ”Alternatif enerjinin en belirgin özellik ve avantajlarının başında yakıt masrafının olmaması, işletme maliyetinin düşük olması, enerji kaynağının tükenmez oluşu ve en önemlisi çevreyi kirletmemesi gelmektedir. Elektrik santralimizi tamamladık. Üreteceğimiz elektriğin bir kısmı ile pazar yerimizin ihtiyacını karşılayacağız, ihtiyacımız dışındaki elektriği de ana sisteme vereceğiz. Sisteme vereceğimiz elektrik kadar belediye olarak bizim herhangi bir yerde tükettiğimiz elektriği mahsuplaşacağız. İncirliova Belediyesi olarak Aydın’da ilk kez “Güneş Enerjisi Elektrik Santrali”ni devreye sokmuş olduk. Önümüzdeki yıllarda geliştireceğimiz diğer projelerle elektrik satışı da yapacağız. Yer araştırmalarımız devam ediyor. Netleştiğinde daha büyük güneş enerjisi, elektrik santralleri de yapacağız. Böylece belediye olarak elektriğe para ödemeyeceğiz ve daha fazlasını üreterek gelirimizi arttırıp ilçemizin gelişmesini sağlayacak başka projeler için çalışacağız.” diye konuştu.

 

12.04.2017