• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

2022 YILI MAYIS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

Enerji Kentleri Birliği'nin 2022 Yılı Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Kuşadası Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Birlik Başkanı Osman Zolan'ın başkanlığında, üye belediyelerin başkanları ve meclis üyelerinin katıldığı toplantıda, meclis gündemindeki maddeler görüşülerek karara bağlandı.

 

 

 

Oybirliği ile kabul edilen gündem maddesi ile Zonguldak Belediyesi, Tokat ili Niksar Belediyesi, Düzce ili Gölyaka Belediyesi, Çorum ili Boğazkale Belediyesi, Çorum ili Dodurga Belediyesi, Muğla ili Kavaklıdere Belediyesi ve Afyonkarahisar ili Dazkırı Belediyeleri’nin üyelik taleplerinin kabulü ile Birliğe üye belediye sayısı 154’e yükseldi.

Meclis Toplantısının ardından panel programı, Kuşadası Belediyesi tanıtım filmi gösterimi ile başladı. Film gösterimlerinin ardından program, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Enerji Kentleri Birliği ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un açılış konuşmalarıyla devam etti.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Enerji Kentleri Birliği üyesi belediyelerin başkanlarını ağırlamaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek Kuşadası’nda bulunan termal enerji kaynaklarının sağlık turizmi alanında kullanılması hakkında yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Belediye bünyesinde enerji birimi kurduklarını ifade eden Başkan Günel: “Öncelikle hedefimiz Davutlar ve Güzelçamlı bölgesinde hem sağlık turizmi yatırımını teşvik etmek hem de o bölgede özellikle işyeri ve konut ısıtmalarını sağlayabilmek. Konu ile ilgili suyumuzun derecesi ve miktarı yeterli olmakla beraber geleceğe dönük yatırıma ilişkin iki kuyunun daha açılması için izin talebinde bulunduk.” diyerek sözlerine son verdi.

Enerji Kentleri Birliği Başkanı ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türkiye’nin kendi enerjisini üretmesinin önemine dikkat çekerek savaşların etkisiyle enerjinin önemli bir güç haline geldiğini belirtti. Aydın’ın jeotermal enerji üretimi alanında önemli bir kent olduğunu ifade eden Başkan Zolan, Birliğimizin, jeotermal kaynakların sağlık turizmi alanında da etkin bir biçimde kullanılabilmesi için çalışma içerisinde olduğunu belirtti. Enerji verimliliğinin çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Başkan Zolan, “Enerji üretmek tabii ki önemli, ancak oldukça maliyetli ve meşakkatli bir iş. Bu noktada üretilen enerjinin dikkatli ve verimli kullanılması gerekiyor. Sıfır yatırımla enerji üretme hedefi ile çalışıyoruz." dedi.

"Birlik değerli çalışmalar yürütüyor"

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ise Enerji Kentleri Birliği'nin temiz enerji kullanımı konusunda Türkiye için önemli bir birlik olduğunu söyledi. Birliğin enerjinin verimli kullanımı konusunda farkındalık amacıyla değerli çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Vali Hüseyin Aksoy: "Türkiye, temiz enerji kaynakları bakımından önemli potansiyeli olan bir ülke. Bu potansiyeli özellikle son yıllarda verilen teşviklerle belli bir aşamaya getirmiş durumda. Bugün burada bu potansiyeli geliştirmek ve yaygınlaştırmak için bir çalışma gerçekleşecek. Toplantının verimli geçmesini diliyorum." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından üye belediyelerimizin önergesi üzerine, enerji kaynaklarının çevresel etkilerini incelemek amacıyla kurulan çevre komisyonunun “Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi ve Durum Raporu” başlıklı sunumu komisyon başkanı Nalan Dolmacı tarafından gerçekleştirildi. Yapılan sunumda jeotermal kaynakların kullanım alanları, mevcut potansiyeli ve ayrıntılı etki analizi katılımcılar ile paylaşıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Dairesi Başkanı ve Birlik Danışma Kurulu Üyesi Mustafa Çalışkan’ın “Türkiye’de Yenilenebilir Enerji ve Belediyelerimizde Lisanssız Elektrik Üretimi İmkânları” isimli sunumu gerçekleştirildi. Panel sunumları katılımcıların ilgisiyle soru-cevap şeklinde devam etti.

Panelin ardından üye belediyelerin başkanları ve meclis üyelerinin katıldığı bir teknik gezi düzenlendi. Kuşadası Belediyesinin Davutlar bölgesindeki jeotermal kuyusu ziyaret edildi. Bu bölgede bulunan 5 otele bu tesisten su sağlandığı belirtildi. Misafirler daha sonra Kuşadası Belediyesinin hayata geçirdiği “Ada Kamping” tesisini gezdi.

23.05.2022