• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

2. Jeotermal Enerji Teknolojileri ve Ekipmanları Fuar ve Konferansı

JEOTERMAL SEKTÖRÜ 2. JEOTERMAL FUARINDA BİRARAYA GELDİ

22-24 Ocak tarihlerinde Başkent’te düzenlenen 2. Jeotermal Enerji Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı, jeotermal sektör temsilcilerini ve yatırımcıları bir araya getirdi.

3 gün süren organizasyonu yaklaşık 2.200 kişi ziyaret etti. Fuarın açılışını ve açılış konuşmasını ise, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci beraber yaptı.

Ankara’da 2.’si gerçekleştirilen Jeotermal Fuarı’na Türkiye’den 50 firma katıldı. Enerji şirketlerinin yanı sıra enerji santrallerine ve jeotermalin kullanıldığı diğer alanlara ekipman üreten firmalar, ürün ve hizmet tanıtımlarını stant açarak gerçekleştirdi.

2.200 Kişilik Fuara Dev Açılış

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan seminere Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yaşar Bahçeci, MTA Genel Müdür Yardımcısı Hayrullah Dağıstan, sektör temsilcileri, akademisyenler ve bürokratlar katıldı.

İlk olarak açılış konuşmasını yapan Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci;

“Bu yıl ikincisi düzenlenen bu organizasyon için Demos Fuarcılığa teşekkür ediyorum. 2012 yılında ilk Jeotermal Enerji Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı Denizli’de yapılmıştı. Görüyorum ki; o yıldan bu yana sektörel bazda ciddi bir gelişim olmuş. Fuarın düzenlenmesinde büyük emeği geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne de çok teşekkür ediyorum. Jeotermal sektörü 2002 yılından bu yana ülkemizde ciddi bir gelişim gösterdi. 2007 yılında 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’nun çıkması ile birlikte sektörde ciddi atılımlar oldu. Tabi artık bu kanunda ciddi sıkıntılar yaşanılıyor. İnşallah Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği olarak kanun üzerinde ciddi bir çalışma yapacağız.’ dedi.

Jeotermal konulu toplantının kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Gökçek, " Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak son seçimlerde önümüzdeki 5 yıl içerisinde en önemli proje başlıklarımızdan birisi jeotermal turizm ve jeotermal seracılık. Bu konu üzerinde söz verdik ve ciddi çalışmalar yapmaya başladık. Onun için Ankara’ya yoğun bir şekilde yatırımcı arıyoruz ve jeotermal kaynaklarını daha gelişkin hale getirmek istiyoruz. Jeotermal tesis kurmak isteyen vatandaşlarımıza alt yapıyı biz getiriyoruz; yoldu, kanaldı, soğuk suydu vs. Bunları biz temin ediyoruz ve bunları da ücretsiz olarak yapıyoruz. Yeter ki siz tesis kurun. Şu anda Ankara’da kurulabilecek 20 tane dev tesis için yer var. Bu yaklaşık 30 bin istihdam demek. Ve tersine göçün başlaması demek. Ekonomimize de çok ciddi anlamda katkı demek.  Kısacası jeotermal bizim için artık çok önemli bir konu. Böyle bir fuarın Ankara’da yapılmasından çok mutuyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. “ dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, Jeofizik Mühendisleri Odası ve Jeoloji ve Jeofizik Mühendisleri Derneği’nin destekleri ile yapılan 2. Jeotermal Enerji Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nda açılıştan sonra ‘Jeotermal Semineri’ düzenlendi.

Gerçekleştirilen seminerde MTA Genel Müdür Yardımcısı Hayrullah Dağıstan, Jeotermal Kaynaklar ile İlgili Yatırım ve Teknolojik Fırsatlar; Birlik Danışma Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Toros Özbek, Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi ve Jeotermal Mevzuatında Gelişmeler; Jeofizik Mühendisleri Odası’ndan Cemal Kaya, Jeotermalde Jeofizik; Zorlu Enerji’den Bahadır Erdoğan, JES’lerde Son Teknolojik Uygulamalar; ODTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna, Jeotermal Enerjide Sürdürülebilirlik ve JEODER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Özdemir, Türkiye Jeotermal Sektörü ve Sektörün Geleceğine Bir Bakış konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

15.06