• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

Aksaray Belediyesi 5 MW’lık Güneş Enerji Santrali Kuruyor

24.06.2020

Aksaray Belediyesi, Bağlı Köy arıtma tesisleri bölgesine 5 MW’lık güneş enerji santrali kurmak için çalışmalara başladı.

Yenilenebilir enerji alanında yatırım hamlesi başlatan Aksaray Belediyesi daha önce Kapalı Salı Pazarı çatısına güneş enerji santrali kurarak güneş enerjisinden elektrik üretmeye başlamıştı.

Enerji alanında yatırım hamlesi başlatan Aksaray Belediyesinin yeni projesi Bağlı Köy arıtma tesisi bölgesinde olacak. Bağlı Köy arıtma tesisi bölgesindeki 186.000 metrekare alanın 100.000 metrekaresine 320 Watt kapasiteli 20.000 güneş paneli yerleştirilecek. Projenin tamamlanmasıyla yaklaşık 1.000 konutu besleyecek güçte elektrik enerjisi elde edilecek. Elde edilen enerji arıtma tesisinde kullanarak ekonomiye kazandırılacak.

Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray Belediyesinin bu yenilikçi projesi hakkında bilgiler verdi. Başkan Dinçer, santrallerin devreye geçmesi ile birlikte elektrik üretiminin başlayacağını, tesisin kısa zaman içinde kendini amorti edeceğini duyurdu.

Tüm dünyanın artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini ve bu kaynaklardan birinin de güneş enerjisi olduğunu aktaran Başkan Dinçer, güneş enerjisinden elektrik elde etme ve yenilenebilir bir enerji kaynağından faydalanma noktasında Aksaray’ın önemli bir potansiyeli elinde bulundurduğunu açıkladı.

Aksaray’da günlük ortalama güneşlenme süresi baz alındığında tesisin kurulması için şehrin elverişli bir noktada bulunduğunu hatırlatan Başkan Dinçer: “Doğal enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisinden, çevreye hiçbir zararı olmadan elektrik enerjisi elde edilebiliyor. Gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılamak ve çevreye verilen zararı en aza indirebilmek için sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyordu.

Biz de yerel yönetimler olarak şehrimize bu tür kaynaklar oluşturmak için Bağlı Köy arıtma tesislerimizin bulunduğu bölgede çalışmalara başladık. Projemizin hayata geçmesi ile birlikte elde edeceğimiz enerjiyi arıtma tesisimizde kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.aksaray.bel.tr/haberler-78/aksaray-belediyesi-100-bin-metrekare-alan-uzerine-5-megawattlik-gunes-enerji-santrali-kuruyor_15-06-2020

24.06.2020