• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

Sındırgı Belediyesi Jeotermal Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi İçin Protokol İmzaladı

15.05.2019

Yaklaşık 300 kişinin istihdam edileceği, bölgedeki tarım ürünlerinin ihracatına da katkı sağlayacak jeotermal sebze ve meyve kurutma tesisi için özel bir firma ile Sındırgı Belediyesi arasında protokol imzalandı. 12 ay boyunca hizmet verecek tesis, istihdamı arttırarak bölge ekonomisine katkı sağlayacak.

İlçenin kalkınmasının jeotermale ve turizme dayalı olduğunu, çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş: “Sındırgımızın jeotermal kaynaklarının kullanımı ile ilgili çok önemli bir projeyi hayata geçirebilmek adına, ön protokolümüzü imzaladık. İlçemizin sahip olduğu jeotermal kaynağın sıcaklığı 98 °C ve debisi 176 l/s’dir. 24 km mesafeden ilçe merkezine getirdiğimiz jeotermal kaynak ile şu anda 3000 konutumuz ısıtılıyor. Konut ısıtmasından artakalan jeotermal enerjimizi halkımızın istihdamını arttıracak, ekonomiyi güçlendirecek projeler için kullanmayı öngörüyoruz.

Çiftçimizin ürettiği sebze ve meyvelerin jeotermal enerji ile kurutulması sayesinde ürünlerin ulaşımı ve saklama süresinin uzaması pazarlama alanında da kolaylık sağlayacak. Artık Sındırgı’nın jeotermali vatandaşlarımızın cebine kazanç sağlayacak bir projeye dönüşecek.” dedi.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

15.05.2019