• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

Jeotermal Isı, Almanya Münih’deki Bölge Soğutma Ağını Da Besleyecek

Münih'in şehir kuruluşu olan bölgesel soğutma kapasitesi ve hizmetlerini genişleten SWM, inşa edilen yeni bir jeotermal ısı santralinde soğurma grupları kullanarak soğutma üretmek için jeotermal enerji kullanacak.

Münih’in şehir hizmet şirketi olan Stadtwerke Muenchen (SWM), bölge soğutma ağlarının bir uzantısı üzerinde çalışıyor. Şehrin üç soğutma merkezi var, ancak artan talep nedeni ile SWM, hem üretim hem de gerekli ağ bağlantıları inşaatı için 80 milyon Euro (yaklaşık 88 milyon ABD Doları) yatırım yapıyor.

Helge-Uve Braun, SWM Teknik Direktörü: “Merkezi soğutmayı merkezi olarak üretiyor ve borularla müşterilere dağıtıyoruz. Yenilenebilir enerjiler soğutmaya önemli bir katkı sağlar. Bu CO2 yükünü önemli ölçüde azaltır. Ayrıca, binalardaki bireysel klima sistemleri ve sahadaki atık ısılarda da düşüş sağlar. Bölgesel soğutma, şehir merkezi ve Münih’in genel ısınması üzerinde yaz sıcağına karşı koyacak”, dedi.

Bölgesel soğutma talep ediliyor

SWM şimdiden 60’tan fazla otel, ofis binası ve şehirdeki mağazalara iklim dostu bölge soğutması sağlıyor. M bölgesi soğutma ağı üzerinden yaklaşık 60 tesisin ek bağlantısı zaten planlama aşamasında idi. Mevcut şehir içi ağ yaklaşık 12 kilometre uzunluğunda ve her yıl büyümeye devam ediyor.

Şimdiye kadar soğutma kapasitesi, tamamen kış aylarında yeraltı akışlarının doğal enerjisini kullanan, ancak yaz aylarında sıkıştırma soğutucuları tarafından desteklenen üç bölge soğutma merkezi tarafından desteklenmekte idi. Doğal soğuk su akımının kullanılması, geleneksel soğutma teknolojisine kıyasla yaklaşık yüzde 70 oranında enerji tasarrufu sağlıyor.

Heizkraftwerk Sued tesisinde SWM, kombine ısı ve enerji ile bölgesel ısıtma üretimi sağlıyor.

Helge-Uve Braun: “Doğal gazla çalışan türbinlerimiz güney CHP tesisinde elektrik üretiyor ve sıcak atık ısısı bölgesel ısıtmaya dönüştürülüyor. Doğal gaz enerjisinin yüzde 90’ına kadar bu şekilde kullanılmakta – CHP en etkili ve iklim dostu geleneksel üretim yöntemlerinden biridir. Buna ek olarak SWM şu anda türbin sistemlerini modernize ediyor, bu da daha iyi bir enerji verimi mümkün olduğu anlamına geliyor”, dedi.

2021 ısıtma sezonu için ısı üretimi, şu anda SWM tarafından inşa edilen Almanya’nın bugüne kadarki en büyük jeotermal santrali tarafından desteklenecek. Tesis, Münih şehrinin 80.000’den fazla sakinine temiz jeotermal bölgesel ısıtma sağlayacak.

Ancak jeotermal enerji ve kojenerasyondan elde edilen mevcut ısı bölgesel soğutma için de kullanılacak. Absorpsiyonlu soğutucular aracılığı ile mevcut ısı, aynı zamanda bölgesel soğutma için ve yeni oluşturulan taşıma hattı üzerinden güzergâh boyunca ve Münih şehir merkezinde bulunan müşterilere ulaştırılacak.

Plan, jeotermalden soğuk hava taşımak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.