• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. JEOTERMAL KAYNAKLI
BELEDİYELER BİRLİĞİ

ARJESS PROJESİ TAMAMLANDI

ARJESS Projesinin tamamlandığını ve belediyenin termal su kapasitesinin yaklaşık beş katına çıktığını söyleyen Armutlu Belediye Başkanı Mehmet BİRKAN proje ile ilgili şu açıklamaları yaptı. “ İlçemiz, Kaplıcalar Mevkiinde, Armutlu Jeotermal Su Sistemi (ARJESS) Projesi kapsamında, termal su üretimini artırmak amacıyla yapılan kuyu geliştirme çalışmalarımız nihayet son buldu. Yapılan çalışmalar sonucunda işletme sahamız içerisinde sıcaklığı 75oC olan iki farklı sondajdan saniyede yaklaşık 150 lt/sn termal su üretimi gerçekleştirildi. Derinliği 350 m ve 292 m olan jeotermal kuyu çalışmalarına haziran ayında başlanmış ve eylül ayında tüm çalışmalar tamamlanmıştır. Bu çalışmalarda sahanın şu ana kadarki en verimli jeotermal kuyuları açılmıştır. Belediyemizin termal su kapasitesi yaklaşık 5 katına çıkartılmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğini alan ARJESS projesi ile Marmara’nın şifalı termal suları, ormanlarla kaplı doğası ve tertemiz mavi bayraklı deniziyle geleceği olan ilçemizde bu termal sular yaklaşık 30.000 yatak kapasiteli tesislere altyapı oluşturuyor.

Ayrıca proje kapsamında termal suyun, turizmin yanı sıra jeotermal seracılık ve meyve kurutmacılığı alanlarında da kullanımı için fizibilite çalışmaları yapılacak olup entegre kullanımlarda değerlendirilecektir.